29 Ekim Cumhuriyet Bayramımız Kutlu Olsun!

"29 Ekim Cumhuriyet Bayramını en içten dileklerimizle kutluyoruz."

>> English

English Blog

Happy Republic Day!

>> Deutsch

Deutsche Blog

Glücklicher Tag der Republik!


29 Ekim Cumhuriyet Bayramımız Kutlu Olsun!
Takvimler 28 Ekim 1923'ü gösteriyordu. Gazi Önder Mustafa Kemal ATATÜRK; "Yarın Cumhuriyeti İlan Edeceğiz." diyordu. 29 Ekim 1923 günü, Türkiye Büyük Millet Meclisi, yeni devlet rejimini, yönetim sistemini açıklıyor ve kutlu Cumhuriyeti ilan ediyordu. Rastgelelik platformu olarak bu şanlı günü en içten dileklerimizle kutluyoruz. 
29 Ekim Cumhuriyet Bayramımız Kutlu Olsun!
29 Ekim Cumhuriyet Bayramımız Kutlu Olsun!
29 Ekim Cumhuriyet Bayramını en içten dileklerimizle kutluyoruz.
- Listen English Part - | - Hören Sie Deutsche Teilen -

29 Ekim Nedir?

29 Ekim, cumhuriyet Bayramıdır. Cumhuriyet Bayramı, (TBMM) Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin 29 Ekim 1923 tarihinde Cumhuriyet yönetimi ilan etmesi anısına her yıl 29 Ekim tarihinde Türkiye Cumhuriyeti ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde kutlanan Millî bayramlardandır. Cumhuriyet Bayramı kutlanan ülkelerde 28 Ekim öğleden sonra ve 29 Ekim bütün gün (tam gün) olmak üzere bir buçuk gün resmî tatildir. 

Cumhuriyet Nedir?

Ulusun, egemenliğini kendi elinde tuttuğu ve bunu belirli süreler için seçtiği milletvekilleri aracılığıyla kullandığı devlet biçimi demektir. 

Cumhuriyet Bayramının Ortaya Çıkışı

Günümüz Türkiye'si, Cumhuriyete Kurtuluş Mücadelesinin ardından kavuştu. Tarihin ilk başlarında Osmanlı İmparatorluğu devrinde tüm yetki padişaha ait olmakta ama Türk ulusu onu bir önder,  ulusun temsilcisi görmekteydi. Son zamanlarda ise devrin ve şartların değişmesi, padişahların mevcut haklarını farklı alan ve şartlar dahilinde ihtiva etme durumu gündeme oturmuştu. Artık monarşiye dönük bir padişahlık var gibiydi. Osmanlı Devleti, I. Dünya Harbinde yenik düştü, dahası ittifakçılarının yenilmesinden dolayı yenik sayıldı. Akabinde ise düşman güçleri tüm yurdu işgale başladı. Bu doğrultuda ise Türk ulusunun önderlerinden Mustafa Kemal, "Ya İstiklal, Ya Ölüm" parolasıyla mücadeleye girişti. 23 Nisan 1920'de TBMM (Türkiye Büyük Millet Meclisi)'i açıp, meclis başkanlığına seçildi.
Türk ordusu, İnönü savaşlarını, Sakarya Meydan Muharebesiyle Başkomutanlık Meydan Harbi'ni kazandı. Yunanlar ve I. Dünya Savaşı'nda harp ettiğimiz ulus ve devletlerle 24 Temmuz 1923'te Lozan antlaşması imzalandı. Bununla beraber Türkiye, bağımsızlığını kabul ettiler. Dünya devletlerince bağımsızlığı kabul gören Türkiye, akabinde 29 Ekim 1923'te TBMM tarafından ilan edilen Cumhuriyet ile yeni yönetim sistemini betimledi. Devletin adı, Türkiye Cumhuriyeti  oldu ve Atatürk ise, ilk Cumhurbaşkanı olarak göreve başladı. Kanunlarla yönetilmeye başlanan Türkiye Cumhuriyeti çağdaş medeniyetler seviyesine ulaşma hedeflerine doğru ilerlemeye koyuldu. 

 

- Rastgele İçerik -


Görüşler: 0
avatar
Rastgelelik bölümünde yer alan 29 Ekim Cumhuriyet Bayramımız Kutlu Olsun!, 28.10.2018 tarihinde yazılmış olup; 165 kez okunmuş ve 0-0 kez beğenilmiştir.

İlgili bloga ait RSS adresi: "http://rastgelelik.com/blog/rss/"
Sayfa adresi: "http://rastgelelik.com/29-ekim-cumhuriyet-bayrami-kutlu-olsun"

"29 Ekim Cumhuriyet Bayramımız Kutlu Olsun!" Blogunun 0 adet özel görüşü bulunmaktadır. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramımız Kutlu, Republic, 29 ekim, Cumhuriyet bayramı, cumhuriyeti kutluyoruz, cumhuiyet; 29 Ekim Cumhuriyet Bayramımız Kutlu Olsun!, cumhuriyet, 29 ekim, bayram, resmi tatil, gibi birçok benzer konuyu bünyesinde barındıran "29 Ekim Cumhuriyet Bayramımız Kutlu Olsun!" isimli blog yazısı hakkında İngilizce - Almanca özet mevcuttur.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramımız Kutlu Olsun!, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramını en içten dileklerimizle kutluyoruz.

İngilizce [ENGLISH]

Happy Republic Day!

Almanca [DEUTSCH]

Glücklicher Tag der Republik!
28.10.2018 | Takip: 92-1//1540755858 = http://rastgelelik.com/29-ekim-cumhuriyet-bayrami-kutlu-olsun
Yeni Ekle | Üye Ol
Rastgelelik.com
HİZMETLER
ÖZEL SEÇİM
SİTE ARAÇLARI