Dilimize Girmiş 10 Yabancı Kelime

"Varı ve özü özgün olanı terk edip, neden el olana meylederiz?"
Dilimize Girmiş 10 Yabancı Kelime
Dil, yaşayan bir canlıdır. İnsanlar ve konuşanlarıyla birlikte yaşamını sürdürür. İnsan gibi, dilin de sağlığı ve refahı önemlidir. Bir insan, nasıl ki doğal ve organik sistem ve uzuvlarıyla daha verimli, daha özgün ve sağlıklı ise, dil de kendi özgü unsur ve sözcükleriyle o denli özgün ve sağlıklı halde yaşar. 
İnsan için bazı nedenlerden dolayı uzuv veya organ kaybı kaza nedeniyle de olsa olabilmekte ve yerine protez ya da farklı teknolojik gereçler getirilmektedir. Bir protez bacak nasıl gi gerçek, organik bacak kadar  verimli ve işlevsel olamıyorsa, bir dil için de özgün sözcüğü kadar başka bir sözcük doğal ve verimli olamaz. Ancak bazı gereç ve eşyalar nasıl ki, insaların hayatını güzelleştiriyor, aksesuarlarla zenginleştiriyorsa, bazı kelimeler de dili zenginleştirip, güzelleştirir. Burada önemli kaide ise dilin özüne dokunmadan, zenginlik katması ve var olanın yerine geçmemesidir.


Konuyu daha da açacak olursa; bir dilde mevcut ve iş gören sözcük varken, onu bir kenara atıp, yerine yabancı bir sözcük getirmek akıl karı olmayıp, dile zarar verir. Mevcut dilde olmayan bir unsur ve bu unsuru karşılayacak sözcük olmaması durumunda ise yabancı bir sözcüğün kullanılarak dile dahil edilmesi ise, o dili zenginleştirip, gerekli sağlığa kavuşturacaktır. Örnek verilecek olursa; Dilimizde tam olarak karşılık ve açıklaması bulunmuyan "Namaz" sözcüğü, Farsça'dan dilimize girmiş ve Türkçe gibi kullanılır olmuştur. Bu ve benzeri sözcükler gereklidir, kullanılması zorunludur. Dile bir zararı olmayıp, aksine daha da zenginlik katarak, dil için fayda sağlamaktadır. Fakat mevcut karşılığı bir, hatta birkaç adet olan "İticilik, sevimsizlik, soğukluk" sözcüklerini bir kenara atıp, yerine yabancı dilden "Antipati" sözcüğünü kullanmak, dile ve mevcut özgü sözcüklere zarar verecektir. 
Rastgelelik Ekibi olarak dilimize mevcut hali olan ve zararı söz konusu olabilecek 10 sözcüğü derledik. 

1 - Amblem : Belirtke
2 - Animasyon : Canlandırma
3 - Antipati : İticilik,sevimsizlik,soğukluk
4 - Agresif : saldırgan,mütecaviz,girişken,yırtıcı
5 - Brifing : bilgilendirme
6 - Change: para değişimi,para alım satımı
7 - Demagoji : laf ebeliği,lafazanlık
8 - Efor: çaba,gayret,güç
9 - Enjeksiyon : akıtma,iğne yapma,iğne vurma
10 - Maksimum : doruk,doruk noktası,en son,en üst,en yüksek

yabancı sözcükler, MaksimUm, Dilimize Girmiş 10 Yabancı Kelime, dilimize girmiş yabancı sözcükler, change, türkçe karşılığı olan yabancı kelim, yabancı sözcükler, türkçe karşılığı olan yabancı kelimeler, change, Dilimize Girmiş 10 Yabancı Kelime, dilimize girmiş yabancı sözcükler, maksimum,, #Dilimize Girmiş 10 Yabancı Kelime,
Okunma: 40 - Beğeni:1 |
08.10.2018 | Takip: 81-8//1539032347 = http://rastgelelik.com/dilimize-girmis-10-yabanci-kelime
Görüşler: 0
avatar
Yeni Ekle | Üye Ol
Rastgelelik.com
HİZMETLER
ÖZEL SEÇİM
SİTE ARAÇLARI