Estetik Nedir?

"Estetik, zamanın en çok karşılaşılan sözcüklerinden biri olmuş durumda."
Estetik Nedir? Estetik, zamanın en çok karşılaşılan sözcüklerinden biri olmuş durumda. Anlam olarak sanatsal yaratıcılığın ve gerek sanatta, gerek yaşamda güzel ve de güzellik diye tabir edilen kavramın bilimidir. Dahası güzelliği araştıran, güzel çözümler sunan bilim dalıdır. Estetik bilimi 19. Yüzyıldan itibaren günümüze uzanarak gelişim göstermiş olsa da estetik sanatı çok daha öncesi çağlara kadar uzanır. Bir eserde, güzelleştirme ve hoş görünüm oluşturma işlevidir.

Estetik sözcüğünün açıklaması, tanımı ve bu işlevin anlatılması ilgi ve bilim türlerine göre değişiklik gösterecektir. Felsefede farklı, sanatta farklı, kozmetik ve modada farklı tabirlerle anlatılacaktır. Çünkü estetik kavramı her meslek zümresine farklı hitap eder ve her kişi için farklı anlam ifade eder. Dolayısıyla bir ressam için estetik görsel büyülükten ibaret, boya sanatının konuşturulması iken, bir mimar için de göze hoş görünen kolon ve yapıtlardır. Bir edebiyatçı için sözcüklerin yazımından ziyade kullanımı ve eşsiz nitelikteki anlam vurgusudur. Bu nedenle estetik her daim her kişiye ayrı hitap edecektir. Ama temelde bütün aleme tek bir olguda hitabeti olacak ve bu da güzellik kavramı olarak yansıtılacaktır. Bir felsefe uzmanının gözünde ahlaki değerler, fikir berraklığı estetik unsurları oluşturur. 

Estetik sözcüğü ve bilimi, edebiyat ve sanatta iç içedir. Edebiyat güzelleştirme, estetik düzeltme işlevini barındırmaktadır. Günümüzde organ düzeltimi için kullanılsa da aslında tüm yaşamda önemli yer tutar. Göze hitap eden her güzel şey, estetik unsur barındırmaktadır. Köken olarak Fransızca olup, İngilizce ve Almanca dillerine geçmiştir. 
Birçok insanın zihninde yanıt bekleyen “Estetik Nedir?” sorusuna cevap verilecek olursa güzellik değil, “güzelleştirme” demek denilebilir. İnsanın güzelleştirilmesi, estetik sanatın icra edilmesi de modern dünyada ciddi popülerlik kazanmıştır. Yeni nesil kültür kitlesi ve post-modern dünyanın ise en önemli sanat ve bilim dalı olacağı net biçimde görülebilmektedir. Ciddi uzmanlık, doktorluk ve özveri gerektiren bu bilim, uzman doktorlarca uygulanmakta ve kişilerde harikalar meydana getirebilmektedir. Göz, cilt, saç vb. birçok biyolojik dokunuşla güzelleşmek mümkündür. Güzelleşmekle birlikte kişiye sağlık ve direnç kazandırması büyük önem arz eder. Estetik cerrahide önemli olan bir diğer unsur sağlık ve sıhhatin olumlu etkilenmesidir. Saç ekimiyle derinin zarar görmemesi, saçların sağlıklı ekilmesi ve akabinde büyüyor olup, doğal dengeye uyum sağlaması büyük önem arz eder. Dolayısıyla estetikte güzelleştirme sanatının sağlıklı yapılması ve insan sağlığına zarar vermemesi gerekmektedir. Aksi durumda şişen dudaklar, kızaran cilt, yanan saç derisi, kabarık saçlar, yapmacık duran burun ve takma gibi görünen kulaklar ortaya çıkabilir. Bu yüzden “İşi ehline bırak.” sözüne tabi olarak uzman kişilere estetik yaptırılmalıdır. 
Estetik Nedir?, #estetik, #estetik sözcüğü, Estetik Nedir?, estetik nedir, estetik hakkında, estetik,, #Estetik Nedir?,
Okunma: 196 - Beğeni:1 |
17.10.2018 | Takip: 85-7//1539786466 = http://rastgelelik.com/estetik-nedir
Görüşler: 0
avatar
Yeni Ekle | Üye Ol
Rastgelelik.com
HİZMETLER
ÖZEL SEÇİM
SİTE ARAÇLARI