Anasayfa » SSS » Rastgelelik Arama Motoru

Rastgelelik Arama Motoru nedir, ne işe yarar ve alt yapısı ne üzerine kuruludur?

Rastgelelik Arama Motoru, Google, Bing, Yahoo, Yandex, Yaani gibi arama sonuçları ortaya koyan özelleştirilmiş arama motorudur. Aradığınız sözcüğe göre içerik ve sonuçlar gösterip, sizlere doğru bilgisi sağlamaya yardımcı olur. Kendi özgü arama alt yapısına ilaveten daha iyi sonuçlar elde edebilmek için Google, Yandex, Bing gibi gelişmiş arama motorlarıyla birlikte aynı zamanda yerli arama motoru Tur.tc ve Vuhuv gibi arama motorlarıyla da güçlendirilmiştir.
NOT: Google, Bing ve Yandex gibi arama botları olan, Arama motorlarına rakip iddiası bulunan bir arama motoru olmayıp, mevcut dizin altyapısına ilaveten diğer arama motorlarıyla güçlendirilmiş, kapsamlı sonuçlar sunmaya odaklı çalışır. 


Rastgelelik Arama Motorunun temel çalışma mantığı nasıldır?

Rastgelelik arama motoru, diğer arama motorlarından biraz farklı işlev göstermektedir. Temel amaç kullanıcıya sağlıklı ve kapsamlı veri sunumudur. Bunun için de farklı sitelerden ve kaynaklardan veri çekmektedir. Google veya Yandex gibi kendine özgü bir arama botu bulunmamaktadır. Bu yüzden otomatik webi tarama veya otomatik bilgi-web site ekleme ve indeksleme işlemi bulunmamaktadır. Kendi bünyesine dahil edilen verileri öncelikli olarak sunup, yetersizliği durumunda ise evvela Tur.tc ve Vuhuv, akabinde bing ve yandex ile beraber Google gibi arama motorlarının sonuçlarından destek almaktadır. 
Arama yapılan sözcüğe odaklı ve yakın anlamdaki verileri göstermektedir. Sitelerle birlikte içerik, video, görsel, harita vb. tüm verileri bir arada sunmaktadır. 

++ Rastgelelik sitemi indeksler mi? [Özel bir işlem uygulanmadıkça otomatik indeksleme olmaz.]

Rastgelelik Arama Motorunun diğer arama motorlarına göre en önemli avantajları nelerdir?

Tek bir sonuç ve alt yapı odaklı arama yapılmaz. Arama sözcüğünüz Rastgelelik diziniyle birlikte birden fazla arama motorunda ve site ile beraber içerik dizininde aranıp,  en uygun sonuçlar size sunulur. Bazı önemli aramalara ilişkin doğrudan arama sonuç sayfasında yanıtlar sunulur. Mesela sözlük, çeviri, arama, haber, döviz, hesap makinesi vb. birçok unsur farklı sitelere yönlendirilmeden arama sonucu sayfasında sağlanabilmektedir. Ayrıca film bulabilir ve arama sonucu sayfasından reklamsız, kesintisiz izlenebilmektedir. 


Rastgelelik Arama Motoru neler sunuyor, imkan ve olanakları nelerdir?

Rastgelelik Arama Motoru, sadece sitelere dair veri ve sonuçları sunmaz. Sonuçları özelleştirilmiş ve kapsamlı hale getirilmiştir. 
 1. Kendi altyapısında tam kapasite arama sonuçları sunar.
 2. Google, Yandex, Bing, Tur.tc, Vuhuv gibi birden fazla arama motoru verilerinden güç alır. 
 3. Arama sözcüğünün Osmanlıca karşılığını verir. 
 4. Arama sonuçlarının Facebook, Twitter, Google+, Blogger, Wordpress gibi sosyal ağlarda paylaşılabilmesini sağlar. 
 5. Videolarda arama yaparak, video sonuçları sunar.
 6. Arama sözcüğünün Osmanlıcasını, Türkçe anlamını ve açıklamalarını detaylıca sunar.
 7. Haberlerde arama ile arama terimine uygun haber sonucu sunar.
 8. Küreselden yerele, sadece site içi arama olanağı sunar.
 9. Tüm dünya ve ülkede önplana çıkmış seçkin arama sonucunu önplanda sunar.
 10. Görsel sonuçları bir arada verir.
 11. İlgili arama seçenekleri verir.
 12. Google, Yandex, Bing, Çokça, Vuhuv, Tur.tc vb. birçok arama motorlarında da arama yapma imkanı tanır.
 13. IP, Tarayıcı ve arama sonucu listeleme hızınızı gösterir. 
 14. Arama motorunun site ve bloga eklenmesine imkan tanır.
 15. Belli bir oranın altında sonuç olması durumunda sizlerden arama sonuçlarının geliştirilebilmesine ve destek vermenize imkan sağlar.
 16. "Gül, döviz, sözlük, haber" vb daha birçok özel arama teriminde sayfaya özgü sonuçlar ve görseller sunar. 
 17. Rastgele arama olanağı bulunur.
 18. Arama sonuçlarında film bulma ve izleme imkanı sağlar.
 19. "Yaprak, gül, lale, bayrak" vb. arama terimlerinde sayfaya bu nesneler yağar.
Gelişimi devam eden Rastgelelik Arama Motoru, daha birçok imkan ve olanaklar sunmayı hedeflemektedir. 
++ Gelişimi devam etmektedir. [Bu yüzden eksiklikler görülebilmektedir.]

Rastgelelik Arama Motoru, kendi dizin ve alt yapısına ilaveten Google, Yandex, Bing, Vuhuv, Turtc gibi birkaç arama motorundan da destek alır. Bazı sonuçların kolaylaştırılması ve ilgili hususların hassasiyetinden dolayı öncelikli değişiklikler sunar.

Sayfaya yağdırma

"gül, lale, kelebek, kar, Türk bayrağı, yaprak, sonbahar, aşk, şeker..." gibi sözcükler arandığında sayfaya bu sözcüklere uygun yağdırma yapılır. 
Örnek: gül, aşk, lale, şeker, yaprak, Türk bayrağı

Özel Gösterim

Bazı kelimelere özel veri ve gösterimler bulundurulmaktadır. 
Örnek: "reklam, ads" kelimeleri arandığında sayfada reklam gösterimi yapılır. 
Örnek: "haber" yazıldığında farklı haber platformlarından çeşitli haber gösterimi yapılır.

Özelleştirilmiş Sonuçlar

Bazı sorgular için özel sonuçlar sunulmaktadır; "facebook, google, youtube" vb.

/sorgu Parametreli Arama

Doğrudan "search/sorgu" şeklinde de arama yapılabilmekte, ilgili sorguya özel arama sayfası oluşturulabilmektedir. 
Örnek: www.rastgelelik.com/search/film  -  www.rastgelelik.com/search/korkusuzlar

Arama Sonuç Sayfasında Video ve Film İzleme 

Video sonuçlarında siteye gitmeden videolar seyredilebilmektedir. Arama sonuçlarında bulunan filmler, sayfaya veya siteye gidilmeyen seyredilebilmektedir. 
 

Kapsamlı Arama

Kapsamlı olarak Rastgelelik diziniyle birikte Web'de, Görsellerde, Videolarda, Sözlük ve Çevirilerde, Haberlerde ve Kur'an-ı Kerim'de arama imkanı bulunmaktadır. İlerleyen zamanlarda harita, firma, belge vb. alanlarda arama eklenmesi de düşünülmektedir. 
Kapsamlı arama ekseninde Rastgelelik dizinine ilaveten Google Web - Haber ve Görsel veriler, Yandex Web veriler, Bing Görsel veriler, Vuhuv görsel ve site verileri, Turtc haber ve web verileri, Vikipedia madde verileri, Youtube video verileri, Kur-an-ı Kerim verileri aranıp taranarak sonuçlar gösterilmektedir. 

Osmanlıca Sonuç

Arama yapılan sorgu sözcüğünün veya cümlenin doğrudan Osmanlıcası da arama sonuçlarında listelenmektedir. 

Önceliklendirme

Arama sonuçları genel web mantığının aksine önceliklendirmeli olarak çalışır. Birçok arama motoru site değeri veya seo optimizasyonuna uygun olarak farklı şekillerde indeksleme yapar ve sonuçlar gösterir. Rastgelelik arama motoru ise, bu hususlara ilaveten bazı alanlardaki site ve verilere öncelik verir. Ödev, tez, sözlük, belgelendirme, makale vb. içeriğe sahip site ve sonuçlar önceliklidir. Ayrıca tüm verilerde ilk öncelik Rastgelelik dizini, akabinde diğer dizinlerdir. 

Site İçi Arama

Birçok platformda yapılan aramayı, sadece Rastgelelik dizi ve altyapısında yapmak mümkün. Arama sorgusundan sonra "Site içi arama" düğmesiyle bu işlem mümkündür. 

Alternatifler

Arama sonuçları yetersiz geldiğinde veya yeterli görülmediğinde Google, Yandex, Bing, Turtc, Çokça, DuckDuck, Biliver, Viki, Otag gibi alanlarda da arama imkanı bulundurulmaktadır. 

Sonuç Paylaşım

Sorgusu yapılan arama sayfası ve sonuçlar paylaşılabilmektedir. Facebook, twitter, google+ vb. platformlarda veya web sayfalarda paylaşılabilmektedir. 

Şansım Rastgele

"Şansım Rastgele" düğmesiyle rastgele arama yaptırılabilmektedir. Herhangi bir terim, konu veya cümlede arama yapılarak sonuçlar sunulmaktadır. 

Yeni Ekle | Üye Ol
Rastgelelik.com
HİZMETLER
ÖZEL SEÇİM
SİTE ARAÇLARI