Anasayfa » #Nasreddin Hoca (Türk Halk Bilgesi ve Fıkra Kahramanı) [ Yeni Ekle ]
11:32
Nasreddin Hoca (Türk Halk Bilgesi ve Fıkra Kahramanı)
1208 yılında Eskişehir’in Sivrihisar ilçesinin Hortu köyünde doğdu. Babası Hortu köyü imamı Abdullah Efendi, annesi aynı köyden Sıdıka Hatun'dur. Önce Sivrihisar'da medrese öğrenimi gördü. Babasının ölümü üzerine Hortu'ya dönerek köy imamı oldu. 1237 yılında Akşehir'e yerleşti. Burada Seyyid Mahmud Hayrani ve Seyyid Hacı İbrahim'in derslerini dinledi. İslam diniyle ilgili çalışmalarını sürdürdü. Bir söylentiye göre medresede ders okuttu, kadılık görevinde bulundu. Bu görevlerinden dolayı kendisine 'Nasuriddin Hâce' adı verildi. Sonradan bu ad, 'Nasreddin Hoca' biçimini aldı. 

Onun hayatıyla ilgili bilgiler, halkın kendisine olan aşırı sevgisi yüzünden, söylentilerle karıştı. Yer yer hayatıyla ilgili bilgiler olağanüstü ve gülünç nitelikler kazandı. 
Bu söylentiler arasında, onun Selçuklu sultanlarıyla tanıştığı, Mevlana ile yakınlık kurduğu, kendisinden 70 yıl sonra yaşayan Timur'la konuştuğu, birkaç yerde birden göründüğü gibi bilgiler vardır. 1284 yılında Akşehir'de vefat etti.
» Araştır - Daha Fazla Bilgi AlAraştır ve İncele!
Tür-Alan: Rastgele Kişi | Rastgelme: 231 | Katkı: jungnet | Etiket: Nasreddin Hoca hakkında, Nasreddin Hoca, Nasreddin Hoca ile ilgili; Nasreddin Hoca ile ilgili bilgiler, Nasreddin Hoca kimdir, fıkracımız Nasreddin Hoca, Nasreddin Hoca "Nasreddin Hoca (Türk Halk Bilgesi ve Fıkra Kahramanı)" | Değer: 5.0/1Yeni Ekle | Üye Ol
Rastgelelik.com
HİZMETLER
ÖZEL SEÇİM
SİTE ARAÇLARI