Tarihin İlk 10 Sinema Filmi

"Günümüz modern sinema çağına kolay gelinmedi."
Tarihin İlk 10 Sinema Filmi
Sinema ve film sektörünün gelişim süreciyle birlikte ilk çekimi yapılmış 10 filmi sizlere derledik. 

1888 - Sessiz Kısa Film (Roundhay Garden Scene)

Fransız mucit Louis Le Prince tarafından kayda alınmıştır. İlk bilinen sinema filmi özelliğine sahiptir. Ayrıca bu film, Guinness Rekorlar Kitabına dünyada varlığını sürdürebilen en eski film olarak geçmiştir. Saniyede 12 kare hızında kaydedilmiş bu filmin çekimi 2.11 saniye sürmüştür. 

Türk sinemasının ilk filmi ise belgesel niteliğindeki "Ayastefanos’taki Rus Abidesinin Yıkılışı" adlı filmdir. Fuat Uzkınay’ın çektiği bu film 150 metre uzunluğundadır. Bu belgesel filminin akabinde Sedat Semavi, Pençe ve Casus adındaki filmleri yöneterek ilk konu filmlere imza atmıştır.

1894 - 1895 - Sesli Film (The Dickson Experimental Sound Film)

William Dickson tarafından çekilmiştir. Sesli film sistemi olan Kinetophone kullanılarak kaydedilmiştir. Tarihin ilk sesli filmidir. Türk sinemasının ilk sesli filmi ise 1928 yılında Muhsin Ertuğrul tarafından çekilmiş " İstanbul Sokaklarında" adlı filmdir. 


1985 - Renkli Film (Annabelle Serpentine Dance)

William Kennedy Dickson tarafından normal olarak çekilmiş olup, sonradan elle boyanmıştır. Türk sinemasının ilk bilinen uzun metrajlı renkli filmi ise Muhsin Ertuğrul tarafından 1953 yılında çekilmiş "Halıcı Kız" isimli filmdir. 

1896 - İlk Öpüşme Sahnesi Olan Film (The Kiss)

Thomas Edison’ın stüdyosu Black Maria’nın yapımcılığında, William Heise yönetmenliğinde çekilmiş kısa filmdir. 1999 yılında kültürel öneme sahip olan filmler 1896 yılında çekilmiş bir öpüşme filmi idi ki, bu film "The Kiss" adlı filmdir ve Türkçe karşılığı Öpücük veya Buse demektir. Ayrıca sansür kullanılması istenen ilk filmler arasında olduğu da düşünülmektedir. 

1899 - İlk Shakespeare Uyarlaması Olan Film (King John)

1 dakika uzunluktaki bu film, William Kennedy Laurie Dickinson ve Walter Pfeffer Dando yönetmenliğinde kısa filmin oyunu için yapılmıştır. Adeta bir fragman (Önizleme) niteliği taşıdığı varsayılmaktadır.

1900 - İlk Sherlock Holmes Filmi (Sherlock Holmes Baffled)

Sinema tarihinin en çok uyarlanan karakterlerinden birisidir Sherlock Holmes. Bu ilk uyarlamanın yapıldığı film ise "Sherlock Holmes Baffled" isimli film olup, Arthur Marvin’in yönettiği ve 30 saniye uzunluğundaki kısa filmdir. 

1896 - İlk Kadın Yönetmen Filmi (La Fée aux Choux )

Fransız yapımcı ve yönetmen Alice Guy-Blaché, sinema tarihindeki ilk kadın yönetmendir. Bu film ayrıca sinema tarihinin ilk öykülü filmidir. Sessiz sinema döneminin en başarılı yönetmenleri arasında yer alan Lois Weber, 19 14 yıllında "The Merchant of Venice" isimli filmini çekmiş ve bu filmle Amerika'nın ilk kadın yönetmeni olmuştur ki, bu film uzun matrjlı film özelliğindedir. 1911 yılında çektiği ilk sessiz filmi sayesinde İsveç’in ilk kadın yönetmeni Anna Hofman-Uddgren’dir. Aktivist, yazar ve gazeteci olan  Germaine Dulac, 1922 ylında çekmiş olduğu "La Souriante Madame Beudet" isimli filmle ilk feminist filme de imza atmıştır. 
Türk sinemasında yönetmenlik yapan ilk kadın ise Cahide Sonku olarak bilinmektedir. 

1915 - İlk Tamamen Çıplaklık İçeren Filmi (Hypocrites)

Lois Weber'in yönettiği ilk çıplaklığın gösterildiği filmdir. Provokatif ve muhalif bulunan film Ohio’da yasaklanmıştır. Ayrıca New York'da da protestolara neden olmuştur. 

1921 - İlk Zaman Yolculuğu Konulu Film (A Connecticut Yankee in King Arthur’s Court)

Mark Twain’in 1889 yılında yayımlanan "A Connecticut Yankee in King Arthur’s Court" isimli romandan aynı isimle beyaz perdeye taşınmış filmdir ve yönetmenliğini Emmett J. Flynn üstlenmiştir. Bu film, ilk Twain uyarlaması ve de zaman yolculuğunu konu alan film olma özelliğine sahiptir. 

1918 - İlk Yeniden Çekim Filmi (The Squaw Man)

Orjinalı 1914 yılında "The Squaw Man" ismiyle sahnelenmiş ve 1918 yılında ise  Cecil B. DeMille tarafından da yeniden aynı film uyarlanmıştır. Bu şekliyle ilk yeniden çekim özelliği taşıyan filmdir. 
1922 - İlk 3D Film (The Power of Love)
"The Power of Love" isimli ilk 3 boyutlu filmi olarak 1922'de çekilmiştir. Kırmızı ve yeşil anaglif gözlükler kullanılan filmindir ve ne yazık ki, günümüzde kayıptır. 

filmler, ilk 10 film, ilk öpüşme filmi, ilk türk filmi, sinema tarihinin ilk 10 filmi, ilk zaman yolculuğu konulu film, ilk renkli film, ilk filimler, Tarihin İlk 10 Filmi, ilk filmler, İlk 3d özellikli film,, #Tarihin İlk 10 Sinema Filmi,
Okunma: 524 - Beğeni:1 |
07.04.2018 | Takip: 66-8//1523099352 = http://rastgelelik.com/tarihin-ilk-on-filmi
Görüşler: 0
avatar
Yeni Ekle | Üye Ol
Rastgelelik.com
HİZMETLER
ÖZEL SEÇİM
SİTE ARAÇLARI