Yaşam Kalitesini Artıran 10 Alışkanlık

"Basit alışkanlıklar, yaşam kalitesini artırır."
Yaşam Kalitesini Artıran 10 Alışkanlık
Yaşam kalitesi, kişinin mutlu ve stressiz bir yaşantıya sahip olmasını sağlar. Bunun için ise basit 10 alışkanlık, kişinin yaşam kalitesini artırmada önemli role sahiptir. Mutlu, stressiz bir hayata ve kaliteli bir yaşantıya sahip olmak küçük ama etkili birkaç alışkanlıkla mümkün olmaktadır.


1.Aç Karnına Su İçme Alışkanlığı: Su, hayatın en önemli kaynağı, insanoğlunun en büyük gereksinimidir. Su, her şeye iyi gelir. Aç karnına su içmek, vücudun temizlenmesine, açlık hissinin yatıştırılmasına ve beynin aktif çalışmasına yardımcı olmaktadır. Sağlık ve stressiz bir yaşam için olmazsa olmazdır.

2. İşlenmiş Gıdaları Tüketmeme Alışkanlığı: Zaman her alanda olguğu gibi sağlık alanında da tehlikeler saçan bir devir. İşlenmiş her türlü gıda, paket ürünler sağlığa ciddi zararlar vermektedir. Genelde şeker, rafine tuz, beyaz un, hidrojene yağlar, katı yağlar, lezzet artırıcılar kalitesi düşük maddelerden üretilmekte ve sağlığa zarar teşkil etmektedir. Yaşam kaliteniz için bu gıdalardan uzak durmalısınız.

3. Doğal Saate Göre Yaşama Alışkanlığı: Eski çağlarda insanlar güneşe ve aya göre zamanlarını ayarlıyordu. Güneş batınca uyur, doğunca uyanırlardır. Bizler bu şekild eyaşama mecbur değiliz ama bu şekilde yaşam bizlerin doğasında var. Güneşe ihtiyaç duyuyor, gece uykusunda ancak dinlenebiliyoruz. Bunu alışkanlık haline getirmeliyiz.

4. Hareketli Yaşama Alışkanlığı: Artık çoğu iş oturmayı gerektiriyor. Hal böyle olunca da sağlık, stres ve depresyon davet ediliveriyor. Bu nedenle bolca spor ve egzersize ihtiyacımız var. Haftada 2 – 3 defa düzenli spor yapmalı, günde en az 30 dakika yürümeliyiz. Stres ve depresyon yaşam kalitesini olumsuz etkileyen en önemli etkenlerdir ki, oturmak ve hareketsiz yaşamak bunlara neden olmaktadır. Bu yüzden daha aktif ve hareketli bir hayatı alışkanlık edinmeliyiz.

5. Doğru Nefes Alma Alışkanlığı: Nefes herkes alıyor ama çok azı doğru nefes alıyor ve nefes egzersizleri biliyor. Stres, gerginlik gibi birçok etken kişiyi olumsuz etkilemektedir. Tüm bunlara karşı doğru nefes egzersizlerini düzenli olarak yapmalıyız. Nefesle beraber yoga, meditasyon gibi terapilerle bu durumu pekiştirmeli ve yaşam kalitesini yükseltmeliyiz.

6. Yatağa Elektronik Cihazları Götürmeme Alışkanlığı: Uyku şakaya gelmez. Elektronik birçok ürün uykuyu ve sağlığı tehdit etmektedir. Bu yüzden uyuduğunuz ortamda elektronik telefon, bilgisayar, tablet, televisyon gibi cihazlara yer vermemelisiniz.

7. Hayır Diyebilme Alışkanlığı: Yapamadığınız veya yapmak istemediğiniz şeylere HAYIR diyebilmelisiniz. Bunu alışkanlık haline getirmeli, gerektiğinde hayır diyebilmelisiniz.

8. Selamlaşma Alışkanlığı: Sabah, öğle, akşam fark etmeksizin her yerde, her zaman, herkese selam vermeyi alışkanlık edinin. Olumsuz duygu, ruh hali ve enerjiyi defedecektir.

9. Uyku Önceki Okuma Alışkanlığı: Uyumadan önce kesinlikle okuma alışkanlığı edinmelisiniz. Bir kitap, dergi veya takvim yaprağı okuyarak uykuya kendinizi hazırlayabilirsiniz. Bunu rutin halde alışkanlık edinmelisiniz.

10. Sağlıklı Beslenme ve Zamanı Yönetme Alışkanlığı: Sağlıklı belenmeyi adet, zamanı yönetmeyi de huy edinmelisiniz. Zaman geri geri getirilemeyen, sağlık ise telafisi olmayan birer nimettir. Bunun her daim farkında olmalı ve sağlıklı zamanlar geçirmelisiniz.


yaşam kalitesini artıran huylar, sağlık, Yaşam Kalitesini Artıran 10 Alışkan, yaşam kalitesi artıran alışkanlıkla, su içmek, alışkanlıklar, Yaşam Kalitesini Artıran 10 Alışkanlık, alışkanlıklar, yaşam kalitesini artıran huylar, yaşam kalitesi artıran alışkanlıklar, su içmek, sağlık,, #Yaşam Kalitesini Artıran 10 Alışkanlık,
Okunma: 42 - Beğeni:2 |
04.10.2018 | Takip: 77-8//1538675690 = http://rastgelelik.com/yasam-kalitesini-artiran-10-aliskanlik
Görüşler: 0
avatar
Yeni Ekle | Üye Ol
Rastgelelik.com
HİZMETLER
ÖZEL SEÇİM
SİTE ARAÇLARI