Neler İzlemişiz?

"Yıllar içinde seyretme alışkanlığımızın nasıl değiştiğine bir bakalım."
Neler İzlemişiz? 1997'den bu yana neler izlemişiz, dizilerin gelişimi ne yönde, şöyle bir nostalji yapalım istedik. 

# 1997 Yılı

Böyle mi Olacaktı


Yoğun entrikanın işlendiği ilk diziydi belkide "Böyle mi Olacaktı". Hande Ataizi ve Berna Laçin gibi oyuncuları tanımamıza fırsat verdi. 

Sıcak Saatler


1997'lerin en popüler dizilerinden biri de "Sıcak Saatler" dizisi idi. Dizinin en kıymetli niteliği ise Türk TV dizi tarihimizin en uyumlu çiftini bizlere hediye etmesiydi. Evet, Arzum Onan ve Mehmet Aslantuğ. 

# 1998 Yılı

İkinci Bahar


1998 yılında dizi ve televizyon alanının devrimi niteliğinde idi. Pastanın büyük payını alan dizilerden biri ise Türkan Şoray, Şener Şen, Güven Hokna, Özkan Uğur gibi usta oyuncuların yanında sonradan yıldızı parlayacak Ozan Güven, Nurgül Yeşilçay gibi oyuncular için adeta bir okul gibi olan "İkinci Bahar" dizisi idi. 

Deli Yürek


Gençliği ve aileleri akşam saatlerinde televizyon ekranlarına kitlemeyi başaran ilk dizi diyebiliriz aslında. Dillere destan bir aşk ve siyasi atılımın ilk dizileştirildiği, doruğa çıktığı bir dönem olmasına ve günümüze değil öncülük etmesine vesile olmuş bir dizidir. 

Eyvah Babam ve RuhsarDrama ve komedi unsurlarında gerçekten büyük beğeni toplayan 1998 yılının popüler dizilerinden birkaçı nitekim Eyvah Babam, Ruhsar ve Emrah'ın Unutabilsem isimli dizileriydi.

# 1999 Yılı

 Ayrılsak da Beraberiz


sit-com alanında ilk atılımlar 1998'de atılmış olsada etkin ve tam manada oluşumu 1999 yılında Ayrılsak da Beraberiz dizisiyle olmuştu. Gündelik dilin etkinleşmesi, halk arasında kullanım kazanması bu yıllarda bu diziyle başlamıştı.

Yılan Hikayesi


Birçoğumuz "Memoli" diye adlandırdığımız yegane dizilerden biriydi. Dönemin şartlarını ve gerçek toplumu göstermeyi başaran ve aşkın adeta dramla işlendiği diziydi. 

# 2000 Yılı

Yedi Numara


2000'li milenyum yılının en iyi dizisi nitekim "Yedi Numara" dizisiydi. Bu dizide ilk rol oynayıp, çikardıkları işlerle yıldızı parlayan birçok oyuncu bulunuyor. Halk arası replikler bu diziyle yaygınlaşmaya başlamıştı.

Evdeki Yabancı


Etkileyici ve hatırladıkça bir hoş hissettiren başka bir dizi de "Evdeki Yabancı" dizisidir. 

Yıllar bu denli ilerliyorken, artık her gün bir dizinin yayınlanır olduğu günümüze doğru zaman akmaktadır. 2001 yılıyla beraber akan diziler ise şöyledir.
  1. 2001: Dadı, Yeditepe İstanbul dizileri.
  2. 2002: Asmalı Konak, Çocuklar Duymasın, Ekmek Teknesi, Gülbeyaz, Koçum Benim dizileri.
  3. 2003: Kurtlar Vadisi, Serseri, Hayat Bilgisi, Lise Defteri, Ve Kampüsistan bu furyadandı, Sihirli Annem,  Bir İstanbul Masalı dizileri.
  4. 2004: Avrupa Yakası, Çemberimde Gül Oya, Aliye, Yabancı Damat dizileri.
  5. 2005: Ihlamurlar Altında, gümüş dizileri.
  6. 2006: Arka Sokaklar, Yaprak Dökümü, Doktorlar, Binbir Gece dizileri.
2007'den itibaren ise film ve sinema dünyasından çok dizi patlar oldu. Artık o kadar çok dizi var ki, hangisini izlesem diye kararsız kalıyoruz. Birden fazla dizi izliyor ve hatta bazen olay veya karakterleri karıştırabiliyoruz. Çünkü bazılarında benzer oyuncular var. Birden fazla dizide oynayan oyuncu var ve bazı diziler benzer kurgularda. 

Zaman içerisinde dizilerinde yerini başka bir trendin alacağını biliyoruz. Bunun da bir nostalji olacağını düşünüyoruz. 
dünden bugüne izlediğimiz dileri, çocuklar duymasın, yedi numara, diziler, Deli Yürek, eyvah babam, evdeki yabancı, yılan hikayesi, ruhsar, diziler, 1997'den buyana diziler, 2000'li yılların dizileri, eyvah babam dizisi, Deli Yürek Dizisi,, #Neler İzlemişiz?,
Okunma: 712 - Beğeni:1 |
05.01.2018 | Takip: 32-7//1515120739 = http://rastgelelik.com/1997den-bugune-populer-diziler
Görüşler: 0
avatar
Yeni Ekle | Üye Ol
Rastgelelik.com
HİZMETLER
ÖZEL SEÇİM
SİTE ARAÇLARI