Amerika Yerlisi Yazarların Listesi
list of author, amerika yerli yazarları #Amerika Yerlisi Yazarların Listesi #No-Tema Diğer; Amerika yerlisi yazarlar listesi, amerika yerlisi yazarlar, yazar listesi,
Desk Aç


 
Ad-Soyad Tarih
Louise Abeita, Isleta Pueblo
Janice Acoose, Sakimay First Nation Anişinabe, Kanada, d.1954
William Penn Adair, Old Cherokee Nation, 1830–1880
Evan Adams, Sliammon First Nation Kıyı Salişi, Kanada, d.1966
Howard Adams, Métis, Kanada, 1921–2001
Freda Ahenakew, Kri, Kanada, d.1932
Ai, Çoktav-Çikasov-Şayen-Komançi-descent, 1947—2010
Richard Aitson, Kiowa, d.1953
Humberto Ak'ab'al, K'iche' Maya, Guatemala, born 1952
Kateri Akiwenzie-Damm, Anişinabe, Kanada, d.1965
Clarence Alexander, Gwichyaa Zhee Corporation, d.1939
Robert Arthur Alexie, Guçin, Kanada, d.1956
Sherman Alexie, Spokan-Coeur d'Alene, born 1966
Gerald Taiaiake Alfred, Mohavklar, Kanada, d.1964
Elsie Allen, Cloverdale Pomo, 1899–1990
Paula Gunn Allen, Laguna-Sioux-Lebanese, 1939–2008
Fernando de Alva Cortés Ixtlilxochitl, Texcocan, Mexico, ca. 1570–1648
Arthur Amiotte, Oglala Lakota, born 1942
William Apess, Pequot, 1798–1839
Annette Arkeketa, Otoe-Missouria-Krik
Jeannette C. Armstrong, Penticton Indian Band (Okanagan), Kanada, d.1948
José María Arguedas, Keçuva Mestizo, Peru, 1911–1969
Joanne Arnott, Métis, Kanada, d.1960
Pitseolak Ashoona, İnuit, Kanada, 1904–1983
Bernard Assiniwi, Kri, Kanada, 1935–2000
Catherine Attla, Koyukon, Alaska,
Marilou Awiakta, Eastern Band Cherokee, d.1936
Jimmy Santiago Baca, Chicano-Apache-descent, d.1952
Marie Annharte Baker, Anishinabe, Kanada, d.1942
Dennis Banks, Leech Lake Ojibwe, d.1932
Jim Barnes, Çoktav, d.1933, Poet Laureate of Oklahoma, 2009
Jose Barreiro, Taíno, Cuban-American, d.1948
James Bartleman, Chippewas of Rama First Nation, d.1939
Glecia Bear, Kri, Kanada, d.1912
Shonto Begay, Navaho, d.1950
Shane Belcourt, Métis, Kanada, d.1972
Esther Belin, Navaho, d.1968
Betty Louise Bell, Çeroki, born 1949
Salli M. K. Benedict, Akwesasne Mohawk
Kay Bennett (“Kaibah”), Navaho
Diane E. Benson, Tlingit, d. 1954
Edward Benton-Banai
Gertrude Bernard (Anahareo), Mohavk, Kanada, 1906–1986
John D. Berry, Cherokee Nation
Moses Big Crow
Duane Big Eagle
Tiana Bighorse
D.L. Birchfield, Çikasov-Çoktav
Gloria Bird, Spokane, d.1951
Sandra Birdsell, Métis, Kanada, d.1942
Andrew Blackbird, Odava, ca. 1815–1908
Ned Blackhawk, Te-Moak Shoshone
Governor Blacksnake (Thaonawyuthe/Chainbreaker), Seneca, (c. 1760 – 1859)
Peter Blue Cloud, Mohavk, 1935–2011
Fred Bigjim, Iñupiaq
Buffalo Bird Woman (Maxidiwiac), Hidatsa, ca. 1839–1932
Sherwin Bitsui, Navaho, d.1975
Kimberly M. Blaeser, White Earth Ojibwe, d.1955
Peter Blue Cloud, Mohavk, d.1935
James BlueWolf, Çoktav, d.1950
Kimberly M. Blaeser, White Earth Ojibwe, d.1950
Columpa Bobb, Kıyı Salişi-descent, Kanada, d.1971
Darren Bonaparte, Mohavk, d.1964
Elias Boudinot, Old Cherokee Nation, 1740–1821, first Native American novelist (Poor Sarah, 1823)
Hélène Boudreau, Métis, Kanada, d.1969
Duwayne Leslie Bowen, Seneca, 1946–2006
Joseph Boyden, Métis, Kanada, d.1966
Linda Boyden, Cherokee-descent
Odilón Ramos Boza, Quechua
Susan Braine, Assiniboine-Hunkpapa Sioux.
Beth Brant, Bay of Quinte Mohawk, d.1941
Mary Brave Bird, Brulé Lakotası, 1953–2013
Trevino Brings Plenty, Lakota
Silvester J. Brito, Komançi-P'urhépecha
Ignatia Broker, Ottertail Pillager Band Ojibwe, United States, 1919–1987
Emily Ticasuk Ivanoff Brown, Inuit, (1904–1982)
Vee F. Browne, Navaho, d.1956
James Bruchac, Abenaki
Jesse Bruchac, Abenaki-descent
Joseph Bruchac, Abenaki-descent, d.1942
Margaret Bruchac, Abenaki
Leonard R. Bruguier, Sioux, (1944–2009)
David Burnette, Brulé Lakotası
Diane Burns, Chemehuevi-Anishinabe (1957–2006)
Louis F. Burns (Hulah Hihekah), Osage Nation, 1920–2012
Barney Bush, Shawnee Tribe
Alec Butler, Métis, Kanada, d.1959
Gregory Cajete, Santa Clara Pueblo
Cristina Calderón, Yaghan, Chile, born ca. 1938, last speaker of the Yaghan language
E. K. Caldwell, Çeroki-Shawnee, 1954–1997
Sophia Alice Callahan, Krik, 1864–1894
Maria Campbell, Métis, Kanada, d.1940
Nicola Campbell, Interior Salish Nleʔkepmx, Kanada
Rob Capriccioso, Sault Ste. Marie Tribe of Chippewa Indians
Gladys Cardiff, Eastern Band Cherokee-descent, born 1942
Harold Cardinal, Kri author, 1945–2005
Helen Slwooko Carius, Yupik, 1928–1998
Poldine Carlo, Koyukon, Alaska
Aaron Albert Carr, Laguna Pueblo-Navaho, born 1963
Lorna Dee Cervantes, Chicana-Chumash-descent, United States, born 1954
Betsey Guppy Chamberlain, Wabanaki, 1797–1886
Paul L.A.H. Chartrand, Metis
Dean Chavers, Lumbee
Rosa Chavez, Maya, Guatemala
Shirley Cheechoo, Kri, Kanada, d.1952
Fredy Chicangana, Yanacona, Colombia
Chrystos, Menominee-descent, born 1946
Eddie Chuculate, Krik Nation-Çeroki
Robert Maurice Chute, Sokoki
Marie Clements, Métis, Kanada, d.1962
Susan Clements, Seneca-Mohavk-descent, United States, born 1950
George Clutesi, Tseshaht First Nation, Kanada, d.1905–1988
Briceida Cuevas Cob, Mayan
Jacques L. Condor, Abenaki
Robert J. Conley, United Keetowah Band-Cherokee Nation-descent, born 1940
Elizabeth Cook-Lynn, Crow Creek Lakota, d.1930
Katsi Cook, Mohavk
George Copway, Mississauga Ojibwa, Kanada, 1818–1869
George Cornell, Ojibwe, born 1948
Jesse Cornplanter, Seneca, 1889–1957
Jeannette Henry Costo, Eastern Cherokee
Rupert Costo, Cahuilla
Marcia Crosby, Tsimshian-Haida, Kanada
Allan Crow, Ojibwe
Leonard Crow Dog, Oglala Lakota, born 1942
Moses Cruikshank, Athabascan, d.1906
Steven J. Crum, Duck Valley Shoshone-Paiute
Delano Cummings, Lumbee
David Cusick, Seneca, ca. 1780–ca. 1831
Beth Cuthand, Kri, d.1949
Joseph A. Dandurand, Kwantlen First Nation, Kanada
Nora Marks Dauenhauer, Tlingit, d.1927
Nora Thompson Dean, Touching Leaves Woman, Delaware Tribe of Indians, 1907–1984
Philip J. Deloria, Standing Rock Sioux Tribe
Ella Cara Deloria, Yankton Dakota-Standing Rock Sioux, 1889–1971
Vine Deloria, Jr., Yankton Dakota-Standing Rock Sioux, 1933–2005
Bonnie Devine, Serpent River First Nation, Kanada
Edward Dozier, Santa Clara Pueblo, 1916–1971
Marilyn Dumot, Kri-Métis, Kanada, d.1955
Charles Eastman (Hakadah, Ohiyesa), Santee Dakota, 1858–1939
Anita Endrezze, Yaqui, d.1952
Tommy Enuaraq, İnuit, Kanada
Liselotte Erdrich, Turtle Mountain Ojibwe
Louise Erdrich, Turtle Mountain Ojibwe, born 1954
Phyllis Ann Fast, Koyukon, Alaska, d. 1946
Waawaate Fobister, Grassy Meadows First Nation Anişinabe, Kanada
Jack D. Forbes, Powhatan-Renapé-Lenape-descent, 1934–2011
Lance Foster, Iowa Tribe of Kansas and Nebraska
Lee Francis III, Laguna Pueblo-Anişinabe, 1945–2003
L. Frank, Tongva-Acjachemen-descent
Santee Frazier, Çeroki-Çoktav-Potawatomi
Alice Masak French, İnuit, Kanada, d.1930
Garcilaso de la Vega (El Inca), Quechua, Peru, 1539–1616, first published in 1609
Andrew George, Jr., Wet'suwet'en First Nation, d.1963
Diane Glancy, Cherokee-descent, d.1941
Owl Goingback, Eastern Band Cherokee-Çoktav-descent, d.1959
Jewelle Gomez, Iowa-descent, born 1948
Gaspar Pedro González, Q'anjob'al Maya
Roxy Gordon, Çoktav, 1945–2000
Janice Gould, Maidu-Koyangk'auwi, d.1949
George R. D. Goulet, Métis, Kanada, d.1933
Rayna D. Green, Çeroki, d.1942
Fred Grove, Osage Nation-Oglala Lakota, 1913–2008
Felipe Guaman Poma de Ayala, Quechua, ca. 1535–after 1616
Janet Campbell Hale, Coeur d'Alene-Kootenay, d.1946
Terri Crawford Hansen, Winnebago Tribe of Nebraska, d.1953
Ann Meekitjuk Hanson, İnuit, Kanada, d.1946
Joy Harjo, Krik Nation-Çeroki, d.1951
Suzan Shown Harjo, Southern Cheyenne-Krik
LaDonna Harris, Komançi
Ernestine Hayes, Tlingit, d.1945
Allison Hedge Coke, Huron-Çeroki-Krik-descent, d.1958
Gordon Henry, White Earth Band of Ojibwe, d.1955
Inés Hernández-Ávila, Nez Perce-Chicana
José Tamayo Herrera, Quechua
Vi Hilbert, Upper Skagit, 1918–2008
Tomson Highway, Kri, Kanada, d.1951
Roberta Hill-Whiteman, Oneida
Geary Hobson, Quapaw-Çeroki-Çikasov, d.1941
Linda Hogan, Chickasaw Nation, d.1947
Andrew Hope III, Tlingit, 1949–2008
George Horse-Capture, Gros Ventre, d.1937
Robert Houle, Saulteaux, Kanada, d.1947
LeAnne Howe, Choctaw Nation of Oklahoma, d.1951
Isaac Huamán, Quechua
Ralph Hubbard, Seneca, 1885–1980
Al Hunter, Anishnaabe, Kanada
Alootook Ipellie, İnuit, Kanada, 1951–2007
Peter Irniq, İnuit, Kanada, d.1947
Madeline Ivalu, İnuit, Kanada
Rita Joe, Mikmak, Kanada, 1932–2007
Emily Pauline Johnson (Tekahionwake), Mohavk, Kanada, 1861–1913
Basil H. Johnston, Anişinabe, Kanada, d.1929
Stephen Graham Jones, Blackfeet, d.1972
William Jones, Sac and Fox Nation, 1871–1909
Edith Josie, Guçin, 1921–2010
Hugo Jamioy Juagibioy, Kamentsa, Colombia
Daniel Heath Justice, Cherokee Nation, Kanada
Peter Kalifornsky, Dena'ina 1911–1993
Margo Kane, Kri-Saulteaux, Kanada, d.1951
Maude Kegg, Ojibwe, 1904–1999
William Kennedy, Métis, Kanada, 1814–1890
Maurice Kenny, Mohawk, d.1929
Wayne Keon, Nipissing, Kanada, d.1946
Robin Wall Kimmerer, Citizen Potawatomi Nation, d.1953
Thomas King, Cherokee-descent, Kanada, d.1943
Phil Konstantin, Cherokee Nation, d.1952
Ariruma Kowii, Quechua, Ecuador, d.1961
Michael Kusugak, İnuit, Kanada, d.1948
Francis La Flesche, Omaha-Ponca, 1857–1932
Susette La Flesche, Omaha-Ponca, 1854–1903
Winona LaDuke, White Earth Band of Ojibwe, d.1959
Carole LaFavor, Ojibwe
Francis La Flesche, Omaha, 1857–1932
Ronald G. Lewis, Çeroki, d.1941
Georgina Lightning, Sampson First Nation Cree, Kanada
Luis de Lión, Mayan, Guatemala, 1939–1984
William Harjo LoneFight, Krik Nation-Natchez, d.1966
Adrian C. Louis, Lovelock Paiute, d.1946
Phil Lucas, Choctaw Nation of Oklahoma, 1942–2007
Henrik Lund, Kalaallit, Greenland, 1875–1948
Eduardo Ninamango Mallqui, Quechua, Peru
Manipiniktikinia, Kuna, Panama
Wilma Mankiller, Cherokee Nation, 1945–2010
Vera Manuel, Secwepemc -Ktunaxa, 1949–2010
Lee Maracle, Kıyı Salişi-Kri, Kanada, d.1950
Joseph M. Marshall III, Brulé Lakotası, d.ca. 1946
John Joseph Mathews, Osage, ca. 1894–1979
Janet McAdams, Krik-descent
Gerald McMaster, Siksika Nation-Red Pheasant First Nation, d.1953
William D'Arcy McNickle, Salish Kootenai, 1904–1977
Marie Meade, Yupik
Mardi Oakley Medawar, Cherokee-descent
Joe Medicine Crow, Crow, d.1913
Rigoberta Menchú, Kiçe Maya, Guatemala, d.1959
Billy Merasty, Kri, Kanada, d.1960
Howard L. Meredith, Çeroki, 1938–2003
Tiffany Midge, Hunkpapa Lakota, d.1965
Dylan Miner, Métis, Kanada-Amerika Birleşik Devletleri, d.1976
Devon Mihesuah, Çoktav, d.1957
Deborah A. Miranda, Esselen-Chumash
Gabriela Mistral, Mapuche, Chile, 1889–1957
N. Scott Momaday, Kiowa-Çeroki, d.1934
Victor Montejo, Jakaltek Maya, Guatemala
Carlos Montezuma, Yavapai, 1866–1923
Patricia Monture-Angus, Mohavk, Kanada
Marijo Moore, Cherokee-descent
Irvin Morris, Navaho, d.1958
Daniel David Moses, Delaware, Kanada, d.1952
Mary Tall Mountain, Koyukon, Alaska, 1918-1994
Mountain Wolf Woman, Ho-Chunk, 1884–1960
Mourning Dove, Colville-Okanagan, 1888–1936
Elicura Chihuailaf Nahuelpán, Mapuche, Chile
Agnes Nanogak, İnuit, Kanada, d.1925
Nora Naranjo-Morse, Santa Clara Pueblo, d.1953
Nas'Naga (Roger Russell), Shawnee-descent, d.1941
David Neel, Kwakwaka'wakw, Kanada, d.1960
Mildred Noble, Ojibwe, Kanada-Amerika Birleşik Devletleri, 1921–2008
Jim Northrup (Chibenashi), Fond du Lac Ojibwe, United States, d.1943
nila northSun, Şoşoni-Red Lake Ojibwe, d.1951
Jean O'Brien, White Earth Ojibwe, d.1958
Samson Occom, Mohegan, 1723–1792, the first Native American known to publish in English
Orpingalik, Netsilik Inuit, Kanada
Simon J. Ortiz, Acoma Pueblo, d.1941
John Milton Oskison, Old Cherokee Nation, 1874–1947
Louis Owens, Çoktav-Cherokee-descent 1948–2003
Arthur C. Parker, Seneca, 1881–1955
Daniel N. Paul, Mikmak, Kanada, d.1938
Elise Paschen, Osage Nation
William S. Penn, Nez Perce, d.1949
Robert L. Perea, Oglala Lakota-Mexican, United States
Keewaydinoquay Peschel, Anişinabe, 1919–unknown
Lawrence Plamondon, Odava-Ojibwe, d.1946
Peter Pitseolak, Cape Dorset İnuit, Kanada, 1902–1973
Simon Pokagon, Pokagon Band of Potawatomi Indians, ca. 1830–1899
Alexander Posey, Muscogee (Creek) Nation, 1873–1908
Susan Power, Standing Rock Sioux, d.1961
Pretty-Shield, Crow Nation, 1856–1944
Quesalid, Kwakwaka'wakw, Kanada
Charles Red Corn, Osage Nation, d.1936
Delphine Red Shirt, Oglala Lakota, d.1957
Bill Reid, Haida, Kanada, 1920–1998
Carter Revard, Osage Nation, d.1931
Lawney Reyes, Confederated Colville Tribes (Sinixt), d.1951
Lynn Riggs, Çeroki, 1899–1954
Eden Robinson, Haisla-Heiltsuk, Kanada, d.1968
Henry Roe, Winnebago Tribe of Nebraska, 1884–1950
John Rollin Ridge (Yellow Bird), Çeroki, 1827–1967
Will Rogers, Çeroki, 1879–1935
Will Rogers, Jr., Cherokee Nation, 1911–1993
Wendy Rose, Hopi-Miwok, d.1948
Ian Ross, Métis, Kanada, d.1960
Armand Garnet Ruffo, Ojibwe, Kanada, d.1955
Ray St. Germain, Métis, Kanada
Carol Lee Sanchez, Laguna Pueblo
William Sanders, Çeroki, d.1942
Greg Sarris, Federated Indians of Graton Rancheria, d.1952
Katherine Siva Saubel, Los Coyotes Cahuilla, 1920–2011
Gregory Scofield, Métis, Kanada, d.1966
Jane Johnston Schoolcraft, Sault Ste. Marie Ojibwe, 1800–1841, first Native women to publish
James Sewid, Kwakwaka'wakw, Kanada, 1913–1988
Paula Sherman, Ardoch Algonquin First Nation,
Kim Shuck, Çeroki-Sac and Fox-descent
Angela Sidney, Tagish, Kanada, 1902–1991
Leslie Marmon Silko, Laguna Pueblo, d.1948
Ruby Slipperjack, Ojibwe, Kanada, d.1952
Paul Chaat Smith, Komançi
Cynthia Leitich Smith, Krik, d.1967
Virginia Driving Hawk Sneve, Brulé Lakota, d.1933
Luther Standing Bear, Oglala Lakota, ca. 1868–1939
Steeves Paulette Faith, Cree - Metis . d.1955, Binghamton University Archaeology
James Thomas Stevens, Akwesasne Mohawk, d.1966
Rennard Strickland, Osage-Çeroki, d.1940
Virginia Stroud, United Keetoowah Band Cherokee-Muscogee, d.1951
Madonna Swan, Cheyenne River Lakota, 1928–1993
Denise Sweet, Anişinabe, Poet Laureate of Wisconsin 2004
James Schoppert, Tlingit, 1947–1992
Chief Tahachee, (Jeff Davis Tahchee Cypert), Çeroki, 1904–1978
Mary Tall Mountain, Athabascan, 1918–1994
Margo Tamez, Lipan Apaçisi-Jumano Apache, d.1962
Gladys Tantaquidgeon, Mohegan, 1899–2005
Luci Tapahonso, Navaho, d.1953
Drew Hayden Taylor, Ojibwe, Kanada, d.1962
Ningeokuluk Teevee, Cape Dorset Inuit, Kanada, d.1963
Shannon Thunderbird, Tsimshian First Nation, Kanada
Susette LaFlesche Tibbles, Omaha-Ponca, 1854–1903
George Tinker, Osage
Tim Tingle, Choctaw Nation of Oklahoma
Lucy Thompson, Yurok 1853–1932, first indigenous Californian woman to be published
Laura Tohe, Navaho, d.1952
Natalia Toledo, Zapotec, Mexico, d.1968
Haunani-Kay Trask, Native Hawaiian, d.1949
Mililani Trask, Native Hawaiian
Rebecca Hatcher Travis, Çikasov
Gail Tremblay, Mikmak-Onondaga, d.1945
Raymond D. Tremblay, Métis, Kanada
David Treuer, Leech Lake Ojibwe, b 1970
John Trudell, Santee Sioux, d.1946
Mark Turcotte, Turtle Mountain Chippewa
Richard Twiss, Brulé Lakota, d.1954
E. Donald Two-Rivers, Anişinabe, 1945–2008
Tom Stienstra, Palo Alto, California
Umantuu, Quechua, Peru, d.1962
Uvavnuk, Iglulik Inuit, Kanada
Max Wolf Valerio, Kainai Nation, Amerika Birleşik Devletleri, d.1957
Richard Van Camp, Tli Cho, Kanada, d.1971
Gerald Vizenor, White Earth Ojibwe, d.1934
Velma Wallis, Athabaskan, d.1960
Anna Lee Walters, Pavni-Otoe-Missouria, d.1946
William Whipple Warren, Ojibwe, 1825–1853
Clyde Warrior, Ponka, 1939–1968
Robert Allen Warrior, Osage
Waziyatawin (Angela Wilson), Wahpetunwan Dakota
James Welch, Karaayak-Atsina, 1940–2003
Tom Whitecloud, Lac du Flambeau Ojibwe, 1914–1972
Mary Louise Defender Wilson, Dakota-Hidatsa, d.1930
Sarah Winnemucca (Thocmentony), Northern Paiute, ca. 1844–1891
Craig S. Womack, Krik-Cherokee-descent
Elizabeth Woody, Navaho-Wasco, d.1957
Calixta Gabriel Xiquin, Kakçikel, Guatemala
Annie York, Spuzzum First Nation Nlakapamuk, Kanada
Ray Young Bear, Meskwaki, d.1950
Alfred Young Man, Kri, d.1948
Ofelia Zepeda, Tohono O'odham, d.1952
Mamo Zareymakú, Arhuaco, Colombia
Zitkala-Sa (Gertrude Simmons Bonnin), Yankton Dakota-Standing Rock Sioux, 1876–1938